Idiotom zakaz wstępu do USA

kzarecka

2009-04-20

wyspa_klucz_160Nie tylko idiotom. Również chorym umysłowo, nędzarzom, poligamistom... Komu jeszcze? Tak, tak, to nie koniec. Jeśli chcecie poznać pełną listę, przeczytajcie "Wyspę klucz", kolejną książkę Małgorzaty Szejnert (dziennikarki, która przez kilkanaście lat prowadziła w "Gazecie Wyborczej" dział reportażu; autorki słynnego i docenianego "Czarnego ogrodu"). Tym razem Szejnert zabiera czytelników w podróż na Elis Island, wysepkę u wybrzeży Nowego Jorku nazywaną "bramą Ameryki".O książce - Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX na Elis Island mieściło się centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przez wyspę przewinęło się blisko 12 milionów osób. Większość przebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, spędzali tam nawet do kilkunastu miesięcy, przechodząc długotrwałą kwarantannę i najróżniejsze badania. Inni zaś byli po prostu odsyłani z powrotem, ponieważ zgodnie z ustawami imigracyjnymi zakaz wstępu obejmował: "idiotów, chorych umysłowo, nędzarzy, poligamistów, osoby, które mogą się stać ciężarem publicznym, cierpią na odrażające lub niebezpieczne choroby zakaźne, były skazane za zbrodnie lub inne haniebne przestępstwa, dopuściły się wykroczeń przeciw moralności" oraz tych, którzy nie mieli pieniędzy na podróż w głąb kraju.
Autorka nie tylko śledzi dramatyczne losy emigrantów polskich, żydowskich, niemieckich czy włoskich, ale dzięki ogromnej reporterskiej pasji i dociekliwości ożywia postaci pracowników stacji na Ellis Island - lekarzy, pielęgniarek, komisarzy, tłumaczy oraz opiekunek społecznych, a nawet przyzwoitek. To fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.

wyspa1_420
Tłok na steerage

wyspa2_420
Żydowskie sieroty, które przypłynęły w Rosji po pogromie w 1905 roku

wyspa3
Komisarz Watchorn z rosyjskim olbrzymem

Małgorzata Szejnert "Wyspa klucz"; Wydawnictwo: Znak; Format: 165 x 235 mm; Liczba stron: 352; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1161-2

KaHa

Tagi: Małgorzata Szejnert, Wyspa klucz, reportaż, czarny ogród,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany