Nagroda Bookera 2009...

kzarecka

2009-10-11

ktos_we_mnie_160.... nie dla niej. Sarah Waters i jej książka zatytułowana "Ktoś we mnie" nie została wyróżniona tą nagrodą (choć wiele osób miało nadzieję, Bookera 2009 otrzymała nie Waters a Hilary Mantel za "Wolf Hall" - powieść historyczną o Henryku VIII; powieść, która miała najlepszą sprzedaż wśród wszystkich nominowanych książek). Mimo wszystko Sarah Waters nie powinna się przejmować, gdyż krytycy są jej przychylni. Choćby w "The Timesie" napisano: "Waters postanowiła postraszyć swoich czytelników i osiągnęła sukces. Po przeczytaniu powieści nie zaśniecie przy zgaszonym świetle".


O książce - Lata powojenne, Anglia. Czterdziestoletni doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości, będącej od paru stuleci własnością Ayresów, zubożałej rodziny ziemiańskiej. Dwór, dawniej piękny i okazały, popada w ruinę. Park i ogrody zarosły chwastami, a wskazówki zegara znieruchomiały na godzinie za dwadzieścia dziewiąta. Zdziwaczała pani Ayres, jej niezależna córka i ambitny, zagubiony syn, który nigdy nie doszedł do siebie po katastrofie samolotowej, bezskutecznie próbują iść z duchem czasu.

Mijają dni i dom Ayresów staje się tłem mrocznych, niepokojących zdarzeń. Faraday nie wie, że los rodziny, której usiłuje przyjść z pomocą, nieodłącznie splecie się z jego własnym. Czy zdoła zapobiec tragedii?

Mistrzyni fabuły przygotowała kolejną niespodziankę. Jedno jest pewne: czytelnicy nie będą rozczarowani.

The Washington Post: - "Ktoś we mnie" to opowieść nawiedzona przez duchy Henry’ego Jamesa i Edgara Allana Poego.

Los Angeles Times: - Sarah Waters ma niezwykły talent do opowiadania. Potrafi sprawić, by czytelnik całkowicie zapomniał o rzeczywistości, zanurzył się w fikcyjny świat, a doświadczenia bohaterów traktował jak własne.

Booklist: - Historia z dreszczykiem, a przy tym wnikliwa analiza społeczeństwa klasowego. Wciągająca i mądra powieść.

Kate Mosse: - Zniewalająca historia o tym, jak często wpadamy w pułapkę pozorów. Trudno oderwać się od lektury.

Sarah Waters "Ktoś we mnie"; Wydawnictwo: Prószyński; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 464; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7648-247-7

KaHa

Tagi: Sarah Waters, Ktoś we mnie, nagroda bookera 2009,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany