Nie pytaj mnie dlaczego myślę że / że nie ma dla mnie innych miejsc

kzarecka

2009-11-23

niepytajopolske_160Tytułem jest fragment zaczerpnięty z piosenki Grzegorza Ciechowskiego. Artysty niezapomnianego... Mam nadzieję, że książka, w której tekst się znalazł, będzie również niezapomniana. "Nie pytaj o Polskę" to nowość wydawnictwa Amea, która mieści w sobie opowiadania między innymi takich autorów jak Sylwia Chutnik, Izabela Sowa, Sławomir Shuty, Agnieszka Drotkiewicz i nasza (czyli pisząca do PL felietony) Edyta Szałek. Książka niezwykła. Książka, która powstała ze zwątpienia w polskość od święta, ze złości na hurrapatriotów odrzucających wartości ponadnarodowe, ale i z nadziei, że warto poszukać w sobie okruchów miłości do kraju, w którym żyjemy.


O książce - Młodzi pisarze - i, co istotne, liczne pisarki - zmagają się w tym tomie z pytaniem o Polskę. Ryzykowny to pomysł, bo młode pokolenie od lat wzywane jest do wypisania się poza narodową klamrę. A jednak rzecz jest udana, i to bardzo. Powstały opowiadania czasem zabawne, często ironiczne, podszyte sarkazmem, ale często też poważne, liryczne, poruszające. To nie jest żadna powtórka z koturnowego patriotyzmu. Nie ma tu zadęcia, bohaterszczyzny, cierpiętnictwa ani egzaltacji. Ale nie ma też taniej satyry na patriotyzm, głupiej kpiny. To "meta-Polak" zostaje tu wyśmiany, bo przed uwikłaniem nie ma ucieczki. Każde opowiadanie po swojemu proponuje namysł nad tym, co to właściwie znaczy być stąd. Co to znaczy wyjechać i tęsknić. Albo nie tęsknić. Nienawidzić tego, co tutaj, a jednak nie móc wyjechać. Powraca też pytanie o polską normę. Co to znaczy być innym lub inną - odmieńcem - w kraju, który tak ceni "normalność" i tak jej pilnuje. Pytanie o Polskę to także pytanie o płeć - o nasze narodowe style odgrywania męskości i kobiecości. I jeszcze jeden ważny wątek: kwestia ciągłości, a może i nieciągłości pokoleń, czyli pytanie o starość i młodość po polsku. Z pytania o patriotyzm powstał zaskakująco mocny zbiór współczesnej realistycznej prozy.

"Nie pytaj o Polskę"; Wydawnictwo: AMEA; Format: 124 x 194 mm; Liczba stron: 317; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-924658-9-8

KaHa

Tagi: Amea, felieton, Edyta Szałek,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany