Marsz Kozietulskiego

dkoziarski

2009-11-24

kozietulski_160W świadomości czytelniczej królem publikacji o tematyce napoleońskiej jest Waldemar Łysiak. Wiele osób zapomina, że Marian Brandys (brat Kazimierza), prozaik i reportażysta również poświęcił bardzo istotny wycinek swojej twórczości tej tematyce ("Kłopoty z Panią Walewską", "Oficer największych nadziei", "Generał Arbuz" czy wreszcie "Kozietulski i inni"). Dzięki Wydawnictwu MG możemy przypomnieć sobie tę ostatnią pozycję (wcześniej wydawnictwo to wznowiło "Nieznanego księcia Poniatowskiego" tego samego autora).Brandys opisuje historię przez pryzmat jednostek i dokonywanych przez nich wyborów. W "Kozietulskim i innych" oprócz losów Kozietulskiego, pułkownika wojsk polskich, który przewodził szarży szwoleżerów pod Somosierrą, przeczytamy m.in. o księciu Józefie Poniatowskim czy generałach: Dąbrowskim, Krasińskim, Łubieńskim i Zajączku. Brandys przyjął za punkt wyjścia swoich prac dokumentację w postaci listów i zapisków, których treść weryfikował i uzupełniał sukcesywnie o inne źródła. Powstała w ten sposób prawdziwa uczta dla pasjonatów historii.

O książce - Marian Brandys wciąga i angażuje czytelnika w opowiadane przez siebie losy polskie z czasów utraty niepodległego państwa z równą pasją jak Paweł Jasienica we wzloty i upadki Pierwszej Rzeczypospolitej. Ten historyczny reportaż napisany wspaniałą polszczyzną, pełen oryginalnych odkryć, anegdot i smaków, wypełniony jest przez wiele dokumentów epoki, głównie korespondencji i pamiętników głównych aktorów i świadków opisywanych wydarzeń. "Kozietulski i inni" to przykład pisarstwa historycznego i zarazem patriotycznego w tym najgłębszym sensie, gdyż pomagającego lepiej zrozumieć polską współczesność. To przykład mądrego badania przeszłości i niedoścignionego stylu, którego powrotu i odrodzenia w nowym piszącym pokoleniu winniśmy sobie życzyć jak najprędzej.

Marian Brandys "Kozietulski i inni"; Wydawnictwo: MG; Format: 165 x 235 mm; Liczba stron: 464; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-69-7

Daniel Koziarski

Tagi: MG,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany