Historia Rosji krwią pisana

dkoziarski

2010-01-24

krolobojcy_160Dzięki wydawnictwu MG zyskujemy szansę przypomnienia sobie postaci Wacława Gąsiorowskiego. Ten samouk, żołnierz, podróżnik, pisarz i konspirator - w jednej osobie - zapisał się złotymi zgłoskami w upowszechnianiu wiedzy historycznej i języka polskiego w realiach zaborów. "Królobójcy" to jedna z popularniejszych pozycji w jego dorobku - książka była kilkakrotnie wznawiana. Ta wciągająca, napisana ze znawstwem tematu rzecz o ciemnych stronach władzy, stara się przy okazji wyjaśnić kilka ważnych zagadek historycznych, pozostając fascynującą lekturą również dla współczesnego czytelnika.


O książce - Sensacyjna, z pasją napisana historia życia i śmierci 26-ciu carów i imperatorów rosyjskich. Krew leje się strumieniami; wymyślne, zwyrodniałe metody uśmiercania kolejnych monarchów przeplatają się w tym dziele z opisami ich nie mniej oryginalnych obyczajów seksualnych.

Na kim naprawdę skończyła się dynastia Romanowów; ilu kochanków miała Katarzyna II; kto został pochowany w cesarskim grobowcu zamiast Aleksandra I; dlaczego Iwan Groźny i Piotr Wielki zamordowali swoich synów; dlaczego Mikołaj I popełnił samobójstwo; czy Mikołaj II był rodowitym Niemcem?

To tylko kilka z dziesiątków pytań, na które znajdujemy odpowiedź w książce. Możemy tu także przeczytać wstrząsający opis zamordowania przez Czeka w Jekaterynburgu ostatniego imperatora Wszechrosji wraz z całą rodziną. Autor bowiem w kilkadziesiąt lat po napisaniu książki dopisał jej epilog, w którym stara się udowodnić tezę, iż Lenin był agentem na usługach Cesarstwa Niemieckiego.

Wacław Gąsiorowski "Królobójcy”; Wydawnictwo MG; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 320; Oprawa: broszurowa; ISBN: 978-83-61297-85-7

Daniel Koziarski

Tagi: Rosja, historia, Koziarski,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany