Norway, Norway, Norway!

kzarecka

2010-01-28

to_co_sie_nigdy_nie_zdarza_160.Ach, ta Norwegia! Nie dość, że fiordy tam mają, nie dość, że ludzi cudownych, nie dość, że mojego Ulubionego Artystę, to jeszcze dobrych pisarzy powieści kryminalnych. Tym razem kilka słów o Anne Holt - była dziennikarką, prokuratorem, adwokatem i ministrem sprawiedliwości. A przede wszystkim była i jest autorką kilkunastu książek (tłumaczonych na wiele języków; filmowanych). Przez wielu nazywana norweską mistrzynią kryminałów (ale, że kraj mocno stoi w temacie, to i tytułów sporo wydaje) napisała również "To, co się nigdy nie zdarza". Książkę, którą już można kupić u nas. Książkę, z której powieje chłodem.O książce - Zima 2004 roku. W okolicach Oslo dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Odnajdywane są kolejne zbezczeszczone zwłoki norweskich celebrytów. Czy ofiary łączy coś oprócz tego, że wszystkie były powszechnie znane? I czy wszystkich zbrodni dokonał jeden zabójca?

Yngvar Stubø, komisarz z Centrali Policji Kryminalnej w Oslo, i Inger Johanne Vik, psycholog zajmująca się kryminalistyką, właśnie zostali rodzicami. Inger Johanne, mimo licznych nowych obowiązków, pomaga mężowi w śledztwie. Wyraźnie symboliczne okaleczenia zwłok przypominają jej coś, o czym chciałaby zapomnieć.

To druga część serii o Inger Johanne Vik i Yngvarze Stubø.

"Evening Standard": - Holt znakomicie panuje nad opowieścią i dialogami.

"Aftenposten": - "To, co się nigdy nie zdarza" to najlepsza powieść kryminalna, jaka pojawiła się ostatnio na rynku.

"Evening Standard": - W historii dziennikarki zamordowanej we własnym domu – z odciętym językiem, który morderca dodatkowo rozkroił na czubku – wieje chłodem. Nie sposób się oderwać.

Anne Holt "To, co się nigdy nie zdarzyło"; Wydawnictwo: Prószyński; Tłumaczenie: Iwona Zimnicka; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 368; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7648-316-0

KaHa

Tagi: literatura skandynawska, Karin Fossum, Stieg Larsson,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany