Ludzkie emocje w świecie zwierząt

dkoziarski

2010-03-17

o_zakochanych_psach_160Niedawno ukazała się książka Doroty Sumińskiej "Zwierz w łóżku" (Wydawnictwo Literackie), w którym autorka, przyglądając się emocjonalnemu życiu zwierząt, z większym lub mniejszym wdziękiem przywoływała paralelne historie ludzi. Książka Marca Bekoffa ("O zakochanych psach i zazdrosnych małpach"), która wyszła nakładem wydawnictwa Znak jest propozycją zbliżoną charakterem, ale formalnie jednak inną...Bekoff, jak na naukowca przystało, podchodzi do tematu bardzo analitycznie, ale jego specjalistyczne rozprawy są obficie okraszone fascynującymi opowieściami. Z przedstawionych przez niego historii wyłania się wspaniały obraz zwierząt, które zdolne są demonstrować odpowiedzialność i współczucie (historia młodej niedźwiedzicy wspierającej brata), przeżywać empatię (myszy odczuwają silniej ból, gdy zadaje się go także ich towarzyszkom), nieść bezinteresowną pomoc (delfiny ratujące ludzi przed rekinem), zawiązywać nietypowe przyjaźnie (pies z karpiem, wąż z chomikiem) czy wykazywać instynkt rodzicielski już na poziomie bezkręgowców (pijawki broniące potomstwa przed drapieżnikami).

Fascynująca, poruszająca i pouczająca zarazem lektura, która nakazuje pomyśleć dwa razy, zanim ponownie użyjemy słowa "zezwierzęcenie".

O książce: Delfiny chichoczą, gdy są szczęśliwe, małpy tańcem świętują narodziny nowego członka stada, a pewna lisica próbowała pochować ciało martwego przyjaciela. Czy psy mogą być zakochane, małpy zazdrosne, a koty smutne?
Marc Bekoff pokazuje, że zwierzęta kierują się nie tylko instynktem, ale mają również niezwykle bogate życie emocjonalne. Wybitny znawca zachowań zwierząt w błyskotliwy sposób łączy zadziwiające opowieści o zwierzęcych uczuciach z aktualnymi odkryciami naukowymi. Ta pełna wzruszających i dowcipnych historii książka zachęca do tego, żeby od nowa spojrzeć zarówno na zachowania zwierząt, jak i to, jak się z nimi obchodzimy. "O zakochanych psach i zazdrosnych małpach..." to książka, która wzrusza, bawi i daje do myślenia.

Marc Bekoff "O zakochanych psach i zazdrosnych małpach. Emocjonalne życie zwierząt"; Wydawnictwo; Znak; Format: 155 x 235 mm; Liczba stron: 224 ; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1310-4

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany