Książka Audio Roku 2009 chce dorównać The Audies

kzarecka

2010-04-22

audio_160Książka Audio Roku 2009. Nagrody od kapituły i czytelników. Czterdziestu nominowanych w sześciu kategoriach. Ogłoszenie zwycięzców: 13 maja. Gdzie? W Pałacu Kultury i Nauki (warszawskim Pekinie). Podczas...? I Warszawskich Targów Książki (nie mylić z Międzynarodowymi!). Czy KAR dorówna najbardziej prestiżowej nagrodzie przemysłu książek do słuchania na świecie? Nie mam pojęcia. Wy z pewnością również. Może zatem razem dowiemy się, czy polski odpowiednik The Audies da radę?Wśród nominowanych audiobooków znalazły się tak różnorodne propozycje jak "Lolita" Vladimira Nabokova w interpretacji Mieczysława Morańskiego, "Stuhrowie. Historie rodzinne" Jerzego Stuhra czytane przez… Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów, "Margot" Michała Witkowskiego, której głosu użyczył sam autor, "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej, czytana przez Grzegorza Przybyła, czy "Wroniec" Jacka Dukaja, w interpretacji Jana Peszka.

Publikacje walczące o laury w poszczególnych kategoriach to prawdziwa "śmietanka", jeżeli chodzi o ubiegłoroczne produkcje. To tytuły znakomite literacko, czytane przez świetnych lektorów, efektownie wydane, a w związku z tym zasługujące na uwagę polskiego czytelnika, czy może raczej słuchacza – ocenia Bartłomiej Roszkowski (prezes Nexto.pl - organizator konkursu).

Audiobooki ocenia jury, w skład którego wchodzą osoby od lat zawodowo związane ze słowem i dźwiękiem: Jolanta Fajkowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Agnieszka Rogińska – lektorka i dziennikarka, Janusz Kukuła – reżyser Teatru Polskiego Radia, Andrzej Pągowski – artysta, plastyk, Michał Żebrowski – aktor, Romuald Roczeń – legenda muzyki szantowej, Łukasz Gorycki – producent muzyczny, kompozytor, Maciej Foks – wykładowca UW, publicysta branżowy oraz Bartłomiej Roszkowski – szef Nexto.pl i Łukasz Gołębiewski – prezes Biblioteki Analiz, współorganizatora konkursu.

Jednym z celów, jakie przyświecają organizatorom, jest uczynienie z KAR konkursu na wzór The Audies. Od 1996 roku honoruje ona najlepsze dokonania branży amerykańskiej, przyznając nagrody aż w 30 kategoriach, m.in. "najlepsza produkcja", "wykonanie wielogłosowe", "słuchowisko" czy "interpretacja w wykonaniu autora książki". Oczywiście, wiele z kategorii dotyczy gatunków literackich czy opracowania graficznego tytułu. Publikacje zgłaszane są przez wydawców, spośród których do nagród nominowanych jest pięć książek w każdej z kategorii. The Audies organizowane są przez Stowarzyszenie Wydawców Audiobooków (APA). Jego cel to m.in. utrwalenie wśród odbiorców świadomości istnienia formatu wydawniczego, jak książka do słuchania, i docenienie najlepszych pozycji, jakie ukazały się na rynku w roku poprzednim.

Kup audiobooki

Tagi: Audiobook, Targi Książki,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany