Pod sztandarami kłamstwa

dkoziarski

2010-05-11

mydlenie_oczu_160_01Piotr Osęka, historyk i publicysta, w swoich książkach skupia się na czasach PRL - obserwuje je głównie przez pryzmat komunistycznej propagandy i towarzyszących jej rytualiów. W "Mydleniu oczu" przygląda się rozmaitym wycinkom tej propagandy, rozgrywanej zresztą na wielu frontach i przy użyciu zróżnicowanych technik manipulacyjnych – w tym mitotwórstwa.




Komuniści potrafili, jak wiadomo, sięgać po siermiężne nagonki w stylu tej z marca 1968, odwoływać się do ducha wspólnotowego np. kultywując pochody, ale też wykorzystywać popkulturę (np. demonizując właścicieli szklarni, inteligentów czy ludzi z aspiracjami – jak to miało miejsce w serialu "07 zgłoś się"). Prawdziwy kontrapunkt w oficjalnym dyskursie oczywiście nie mógł zaistnieć, a jeśli już, to była to wolność koncesjonowana – dbał o to pion czujnej cenzury.

Żyjemy w czasach zacierającej się pamięci; wielu ma pokusę relatywizmu i gotowych jest publicznie bronić skompromitowanego systemu. Takie książki jak "Mydlenie oczu" Osęki potrząsają sumieniem i wyobraźnią czytelnika, przypominając, że fundamentem zniewolenia i ogłupiania mas jest przede wszystkim kłamstwo.


O książce: Dowiesz się z niej:

* Co to takiego "czeski imperializm" i jak go zwalczyć?
* Co wywołało "problem deficytu czerwonego płótna"?
* Ja zorganizować sesje popularno-naukowe pt.: "Słowiańskie kulty pogańskie"?
* Dlaczego dekolt jest "samiczą spekulacją na zwierzęcych zmysłach mężczyzny"?
* Czy da się przełamać "opór analfabetów, ich obrzydliwe i kłamliwe wykręcanie się od nauki"?
* Skąd wiadomo, że "kupiec niemiecki wysłany na przeszpiegi do osady słowiańskiej 'wygląda niemile', 'rozgląda się spode łba' i ma 'rudą brodę'”?

Jeden z najlepiej piszących młodych polskich historyków - Piotr Osęka - zebrał najciekawsze historie o tym, jak politycy, szczególnie ci autorytarni, usiłowali zrobić z polskiego społeczeństwa podatną na manipulację ciemną masę. Obraz, jaki wyłania się z "Mydlenia oczu" jest i śmieszny, i smutny.

Wiek XX w polskiej polityce śmiało możemy nazywać wiekiem propagandy. Stosowano wobec nas najróżniejsze chwyty: od lekkiego ogłupiania po ordynarne kłamstwa. Przeczytaj i nie daj sobie mydlić oczu!

Piotr Osęka "Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce"; Wydawnictwo: Znak; Format: 150 x 220 mm; Liczba stron: 264; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1349-4

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Propaganda, cenzura,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany