Coraz dalej od miłości - Bernhard Schlink

dkoziarski

2010-05-24

schlink_160W marcu wydawnictwo Muza oddało do rąk polskiego czytelnika powieść Bernharda Schlinka zatytułowaną "Koniec tygodnia", która poświęcona była rozrachunkom z RAF. Teraz wielbiciele talentu autora "Lektora" dostają kolejną pozycję w dorobku pisarza – zbiór opowiadań "Coraz dalej od miłości".




Bernhard Schlink jest obywatelem świata, który dzieli swój czas między Berlin a Nowy Jork. Omawiany zbiorek jest dobitnym tego wyrazem – poszczególne historie szybko przenoszą czytelnika na różne kontynenty, do kolejnych miast i metropolii. Jak nietrudno się domyślić, tematem przewodnim całości jest miłość i tęsknota za nią – zasadniczo zrelatywizowana do stosunków damsko-męskich; jedynym wyjątkiem jest tutaj "Syn" traktujący o miłości ojcowskiej.

Bohaterowie Schlinka zawieszeni są często pomiędzy stabilizacją i komfortem własnego życia a wypaleniem i znudzeniem, które skłaniają ich do podejmowania ryzyka. Niektórzy z nich nie mogąc oswoić upływu czasu, desperacko próbują uchwycić się czegoś nowego, inni muszą zmierzyć się z przeszłością własną lub bliskich. Wraca podejmowany chętnie przez niemieckiego autora temat rozrachunków z historią Niemiec - nazizmem, zaczadzeniem komunistyczną ideologią czy podziałem Berlina. Wątki rozliczeniowe pojawiają się nie przy okazji, ale wpisane są integralne w fabułę poszczególnych opowiadań. W "Dziewczynce z jaszczurką" pewien obraz ogniskuje losy dwóch pokoleń – ojca, którego wojenna przeszłość nie jest do końca jasna i syna, który rozdrapuje bolesne rodzinne rany. W "Zdradzie" personalne relacje komplikuje uwikłanie w kolaborację z komunistycznymi służbami. W "Obrzezaniu" jesteśmy świadkiem walki stereotypów, które odciskają piętno na związku pewnego Niemca i Żydówki – ich pełne wzajemnych oskarżeń dialogi stają się wyrazem tego, w jak absurdalny i dotkliwy zarazem sposób historia przekłada się czasem na teraźniejszość.

Szczególnie interesujące wydają się opowiadania "Tamten mężczyzna" i "Groszek cukrowy". W tym pierwszym wdowiec odkrywa po śmierci żony – dzięki listom – że łączył ją romans z pewnym mężczyzną. Korzystając z faktu, że tamten nie wie o jej śmieci, podejmuje ryzykowną grę, kontynuując korespondencję. Z czasem decyduje się poznać nieznajomego osobiście. W "Groszku cukrowym" Thomas, człowiek sukcesu, próbuje dzielić swój czas pomiędzy trzy kobiety – żonę Juttę i dwie kochanki – Veronikę i Helgę. Najpierw czuje się panem sytuacji, zwłaszcza, że wszystkie miłości jego życia do pewnego stopnia aprobują ten chory układ, ale z czasem zaczyna mu doskwierać rozdarcie i brak czasu. Nie potrafiąc uporządkować swojego życia, wybiera ucieczkę w samotność, która kończy się dla niego tragicznie. Ale nie jest to jedyna puenta tego znakomicie poprowadzonego opowiadania.

"Coraz dalej od miłości" to naprawdę godny polecenia zbiór – Schlink posiada dar opowiadania o rzeczach ważnych w sposób przystępny i bezpretensjonalny, bez niebezpiecznego zadęcia i budowania natrętnych przesłań. Jego proza bardziej skłania do myślenia niż wywołuje silne emocje. Wybory bohaterów determinowane są przez różne czynniki, ale głównym przesłaniem "Coraz dalej od miłości" wydaje się być to, że miłość nie może istnieć bez prawdy, obojętnie jaką - za jej odkrycie – przyszłoby zapłacić cenę.

Bernhard Schlink "Coraz dalej od miłości"; Wydawnictwo: Muza; Tłumaczenie: Marta Szafrańska – Brandt; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 232; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7495-725-0

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Schlink, Lektor, opowiadania, miłość,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany