Bronholm, Bronholm i Klimko-Dobrzaniecki

kzarecka

2010-11-26

bronholm_160Długo jeszcze przyjdzie czekać nam na najnowszą książkę Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Długo... Wprawdzie data jej premiery jest już znana - 03.02.2011 - ale co by nie mówić, to jeszcze trzy miesiące. ALE! Ale wytrzymamy, bo każdy z nas wielbi autora za jego słowa. Jedni za "Dom Róźy. Krýsuvík", drudzy za "Kołysankę dla wisielca", trzeci za "Rzeczy pierwsze", czwarci... Wszystkich łączy jedno - słabość do słów. W lutym na rynku ukaże się "Bronholm, Bronholm" (w serii "Proza" wydawnictwa Znak; "Książki, które intrygują, uwodzą, skłaniają do myślenia. Dzieła, które stworzą literacki kanon"). Bronholm... Dwie opowieści, dwóch mężczyzn i wyspa, z której nie można uciec.


O książce - Niemcy, początek drugiej wojny światowej. Horst Bartlik prowadzi spokojne, pozbawione namiętności życie, do momentu gdy dwa wydarzenia zmieniają jego losy: odkrycie, że nie kocha już swojej żony, i wcielenie do armii. W wojskowej bazie na Bornholmie odzyskuje pewność siebie. Wojna staje się jego wybawieniem, szansą na drugie życie.
Bornholm, czterdzieści lat później. Młody mężczyzna opowiada swoje życie pogrążonej w śpiączce matce, którą kocha i nienawidzi jednocześnie. W końcu może przestać uciekać od jej zaborczej miłości. Po raz pierwszy rozmawia z nią brutalnie szczerze.

Dwie narracje, dwie historie splecione niewidzialną nicią przypadku lub przeznaczenia. Bohaterowie najnowszej powieści Dobrzanieckiego znajdują się w stanie ciągłego napięcia. Walczą. Z instynktami, pragnieniami, emocjami. Walczą o zachowanie godności, o prawo do decydowania o swoim życiu. Obu bohaterów łączy to samo, powtarzane wciąż na nowo i różnymi głosami pragnienie. I coś jeszcze.

Recenzja książki "Kołysanka dla wisielca"

Kup książki autora w Albertusie

Wejdź do księgarni Godi

KaHa

Tagi: Dobrzaniecki, Paszporty Polityki, Nike, Angelus, kołysanka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany