Komisarz Dirk i kobiety z miasteczka Kirchdorf

dkoziarski

2011-05-26

detektyw_160Wydawnictwo JanKa prezentuje piątą książkę w swojej krótkiej historii. Po wizycie w egipskiej Aleksandrii Kalwasa ("Dom"), historii olsztyńskiego Ojca Chrzestnego pióra Onichimowskiego ("Człowiek z Palermo"), mrocznej opowieści z Bretanii Magaczewskiej ("Zaćmienie") i warszawskim dramacie małżeńskim Zimniak ("Willa"), dostajemy do rąk kryminał rozgrywający się w sennym niemieckim miasteczku Kirchdorf. Ambitny komisarz Dirk obejmuje tam posadę szefa policji, ale nie ma specjalnie okazji, żeby się wykazać, dopóki nie wyjdzie na jaw seria okrutnych zabójstw, wokół których roztaczają się bolesne tajemnice przeszłości...


Kluczem do rozwiązania tej i kilku kolejnych zagadek będą mieszkanki Kirchdorfu, wokół których koncentrują się dramatyczne wydarzenia. U Lewańskiej okrucieństwo jest tylko chwilowe. Ostatecznie autorka nie ma ambicji tworzyć pełnej grozy i meandrów psychologicznych opowieści kryminalnej, ale przede wszystkim chce dostarczyć czytelniczkom (bo mam wrażenie, że to głównie do nich adresowana jest ta powieść) wciągającego czytadła, w którym jakąkolwiek powagę równoważy natychmiast dobrotliwe mrugnięcie okiem. Jaki jest tego końcowy efekt, przekonajcie się już sami.

O książce - Miasteczko Kirchdorf niedaleko byłej granicy z NRD, młody komisarz Dirk i galeria atrakcyjnych kobiet: marzycielska Isia, ambitna Alke i skuteczna w działaniu, doświadczona Edeltraud - oto sceneria i bohaterowie opowieści Magdaleny Lewańskiej. Autorka wprowadza czytelnika w świat nieco senny i uporządkowany. Przyjaciółki Hinz i Kunz z pietyzmem oddają się codziennym rytuałom pod miejskim zegarem, dziewczyny czekają na swego Jamesa Bonda, a starsze panie oglądają filmy z porucznikiem Columbo. Czy zbrodnia jest tu w ogóle możliwa? Czy - kiedy się zdarzy - zburzy utrwaloną hierarchię wartości? Czy komisarz - zesłany z wielkiego miasta - sprosta oczekiwaniom, wytropi przestępców, przekona do siebie krytycznych i podejrzliwych mieszkańców prowincji?

Lewańska sięga po tradycyjne figury kryminału, pyta o winę i motywy, umiejętnie dozuje napięcie. Ale oferuje czytelnikowi coś jeszcze. Ludzkie słabości portretuje piórem satyryka dobrotliwego, tworzy obraz świata, który można polubić. Którego nie trzeba się bać.

Magdalena Lewańska "Detektyw i panny"; Wydawnictwo: JanKa wydawnictwo i…; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 272; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN: 978-83-62247-08-0

Daniel Koziarski

Tagi: Człowiek z Palermo, Dom, Kalwas, Willa, detektyw, kryminał,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany