Cukiereczki świadectwem duchowego brudu

kzarecka

2007-06-27

Wydane siedem lat temu "Cukiereczki" wywołały w Chinach burzę obyczajową. Cenzorzy nazwali książkę świadectwem duchowego brudu i po czterech miesiącach zakazali jej rozpowszechniania. Dziś powieść ma premierę w Polsce. Ten najgłośniejszy debiut ostatnich lat w Chinach, którego autorką jest Mian Mian, ukazuje się u nas dzięki wydawnictwu W.A.B. Anglojęzyczny dziennik "China Daily" nazwał Mian chińską złą dziewczynką literatury."Cukiereczki" - historia szalonej miłości, buntu i upadku, rozgrywająca się u schyłku XX wieku w mrocznym, podziemnym świecie nocnych klubów, drobnych gangsterów, narkotyków i prostytucji.
Hong, wrażliwa i niepokorna siedemnastolatka, rzuca szkołę i wyjeżdża z rodzinnego Szanghaju. W rozkwitającym wówczas mieście Shenzhen doświadcza prawdziwych niebezpieczeństw, rozpoczyna karierę szansonistki, poznaje, co to narkotyki, seks i alkohol, wreszcie spotyka Saininga, młodego muzyka, i w jej życie wdziera się wielka miłość. Razem zanurzają się w szaleńczy rytm ciemnej strony miasta.

Fragment
Mówią na mnie Siostra Morfina. Miałam kiedyś kochanka w tym mieście i nie potrafiłam bez tego faceta żyć. Bez niego wszystko było nie tak. Myślałam, że na tym polega miłość. Kiedy mnie zostawił, zaczęłam ćpać heroinę. Pragnienie narkotyku było ogromne, moja odporność rosła, a ja uwielbiałam "ścigać smoka" tak długo, aż byłam totalnie nawalona, aż poczułam się bardziej martwa niż żywa. Kiedy żyłam, chciałam umrzeć, a gdy byłam bliska śmierci, chciałam żyć. Nie musiałam już myśleć o niczym innym i nareszcie czułam się wolna. (...) Pewnego dnia ogarnęły mnie wątpliwości – poczułam, że nie kocham Saininga, bo nie wiem już, czym jest miłość. Może po prostu byłam uzależniona od nastroju, w który mnie wprawiał. Ta myśl wzbudziła we mnie odrazę. Kiedy sięgnęłam myślą w przeszłość i wyobraziłam sobie, jak kocham się z Sainingiem, ogarnął mnie taki wstręt, że myślałam, że umrę. Od tej pory wszystko wydawało się zbrukane. Seks już mnie nie pociągał. Miałam dwadzieścia trzy lata, a moje ciało było martwe.

Mian Mian - chińska pisarka, autorka zbioru opowiadań "La La La" oraz powieści "Cukiereczki" i "Panda Sex". Największy rozgłos przyniosła pisarce pierwsza książka, która dotychczas doczekała się przekładu na kilkanaście języków, m.in. na włoski, francuski, niderlandzki, hiszpański, grecki, japoński.

Mian Mian "Cukiereczki"; Wydawnictwo: W.A.B; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 328; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN 978-83-7414-292-2

KaHa

Tagi: Mian Mian, Cukiereczki, książka, fragment, China Daily, Chiny, burza obyczajowa, świadectwo duchowego buntu, zła dziewczynka literatury, prostytucja, la la la, panda sex,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany