Doceniani po śmierci

kzarecka

2010-08-31

stieg_larsson_160Czasami tak się zdarza. Niestety. Ktoś coś stworzy (literatura, malarstwo, muzyka itp.), a inni tego nie zauważą, bądź nie wystawią laurki, nie postawią na piedestale. Następnie ktoś odchodzi, znika z tego świata, a ten sam świat szaleje. Hm... Na rynku ukazała się biografia Stiega Larssona. Czy jest teraz osoba, która nie słyszała tego nazwiska? Jego głośna trylogia "Millennium" stała się megabestsellerem, odniosła nieprawdopodobnie wielki sukces. A kiedy? Po śmierci pisarza. Znowu "niestety". Biografia, o której mowa nosi tytuł "Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie". To w niej znajdziecie między innymi pytanie, czy słynną trylogię napisał Szwed, czy może jego długoletnia partnerka.


O książce - Jakim człowiekiem był Larsson (1954-2004), znany ze swej bezkompromisowości dziennikarz, zajmujący się przez lata walką z rasizmem i nacjonalizmem? Co sprawiło, że prócz dziennikarstwa zajął się jeszcze pisaniem powieści? I czym właściwie jest jego trylogia? "Tylko" doskonałą historią kryminalną o efektownej akcji, z seksem i przemocą wobec kobiet w tle, czy złożonym obrazem współczesnego życia?

Opowieść o Stigu Larssonie - układająca się z fragmentów artykułów i publicznych wystąpień samego twórcy oraz wspomnień jego ojca, brata, znajomych i długoletniej życiowej partnerki, Evy Gabrielsson - przynosi obraz charyzmatycznego człowieka, pełnego odwagi i poczucia humoru, idealisty walczącego ze Złem i pracoholikawypalającego sześćdziesiąt papierosów dziennie, co z pewnością przyspieszyło jego śmierć. Ale to także historia wielkiej miłości, wzajemnego podziwu i szacunku w związku z Evą Gabrielsson, również pisarką i dziennikarką. Historia, zwieńczona wielką awanturą z rodziną o schedę po pisarzu, do której Gabrielsson nie ma prawa, bo żyła z Larssonem bez ślubu.

Barry Forshaw "Stieg Larsson. Mężczyna, który odszedł za wcześnie"; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 135 x 210 mm; Liczba stron: 320; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-247-2030-9

KaHa

Kup książkę

Tagi: Larsson, Mankell, Fossum, literatura skandynawska,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany