W naszym domu strachu i samotności

w_naszym_domu_160.Już w przyszłym tygodniu (uściślając 11 stycznia) na księgarskie półki trafi najnowsza powieść Jodi Picoult - "W naszym domu". Książka zadebiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów "New York Timesa". A w "USA Today" okrzyknięto ją jedną z najlepszych w dorobku autorki. Tym razem pisarka również podjęła się niezwykle trudnego, ważnego tematu - opisała historię chłopca cierpiącego na zespół Aspergena (łagodna postać autyzmu). Jej bohater przez zamiłowanie do analizy kryminalistycznej staje się... podejrzanym w morderstwie. Kiedy twoje dziecko nie jest w stanie spojrzeć ci w oczy, czy oznacza to, że jest winne najgorszej zbrodni? Wzruszająca i poruszająca książka. Kolejna. Jodi Picoult potrafi wstrząsnąć.
czytaj więcej...

Są książki jak wigilijne noce

edi1_160Są książki jak wigilijne noce. Ciche, nastrojowe, których litery przypominają gwiazdy rozrzucone na Drodze Mlecznej. Mają w sobie moc stworzenia, pozostawania w nas na zawsze. Ich blask rozświetla nas od środka i przypomina o sobie w chwilach zwątpienia i smutku. To one prowadza nas na tyły świata, skąd lepiej wszystko widać, jak pisze w swych wierszach ks. Franciszek Kamecki. To ich kartki przewracamy gorączkowo i w pośpiechu, kiedy szukamy słów mających nam pomóc. To one stają się kotwicą, którą warto zarzucić w najgłębszą otchłań lub wtedy, kiedy chcemy zacumować przy brzegu.

czytaj więcej...

Szyderczo o... kluskach śląskich

rudnicki__kartoflana_160"Męka kartoflana" to książka, którą wielu z was być może miało już w ręku. Została wydana dziesięć lat temu. W styczniu trafi na rynek raz jeszcze. Jej autorem jest Janusz Rudnicki, który pisze i zabawnie, i mądrze. A także, cytując fragment z "Newsweeka", chyba nikt nie potrafi tak jak on słuchać języka, jakim się dzisiaj mówi, i nikt nie potrafi sprowadzić go do absurdu. Autor był nominowany do najważniejszych polskich nagród literackich, ale jakimś cudem ciągle przechodzą mu koło nosa. Ma jednak swoich zagorzałych fanów i to chyba najważniejsze. Zatem jeśli nie czytaliście jeszcze żadnego tekstu Janusza Rudnickiego, ten zbiór opowiadań może być w sam raz na początek.
czytaj więcej...

Lekcje stylu

lekcja_stylu_dla_mezczyzn_160Nie miałam pojęcia, że ukazała się w zeszłym roku taka książka, jak "Lekcja stylu" (powstała na podstawie programu emitowanego przez TVN Style), podobno jednak wzięcie miała (tak, jak i wspomniany program). Skoro zatem Jolanta Kwaśniewska i jej rady Polakom pomagają, dziś zapowiadam publikację, która ukaże się na rynku 10 stycznia - "Lekcja stylu dla mężczyzn". Dress code dla 20-, 30-, 40-, 50-latka. Jak zrobić dobre wrażenie? Jak czytać metki? Savoir vivre. Ubraniowe grzechy... Mnie ze spisu treści najbardziej przypadły do gustu dwa rozdziały: "Prawdziwy mężczyzna potrafi prasować" i "Czy pan gotuje? Mężczyzna w kuchni jak ryba w wodzie". Panowie, zainteresowani?
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany