Ostatni wykład już w Polsce!

kzarecka

2008-11-03

ostatni_wyk322ad_ju380_w_polsce_160Niezwykła książka, która stała się hitem wydawniczym i dała inspirację milionom ludzi na całym świecie. Mądra, przejmująca i piękna. Pisaliśmy już o niej kilka razy na łamach PL. Piszemy raz jeszcze. Dlaczego? Raz - w piątek miała premierę (i do 7 listopada możecie kupić książkę tylko i wyłącznie w Empiku). Dwa - warto. "Ostatni wykład" Randy Pauscha (bo o nim mowa) jest na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Z kolei "Time" umieścił Pauscha na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie, a telewizja ABC News nadała mu tytuł Człowieka Roku 2007. Wszystko pieknie. Należałoby się cieszyć, świętować. Randy Pausch jednak nie żyje... Co nas ciągnie do "Ostatniego wykładu"? Mam nadzieję, że nie "smutna historia".

O wykładzie "Jak spełniam swoje marzenia z dzieciństwa" - Na ostatnim wykładzie Randy Pausch tłumaczył zasłuchanym studentom, jak należy żyć. Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń - mówił profesor, okraszając wykład licznymi dygresjami, wspomnieniami z młodości i dowcipami. Większość nas miało w dzieciństwie marzenia: miejsca, które chcieliśmy zwiedzić, ludzie, których chcieliśmy spotkać, pracę, która chcieliśmy wykonywać. To wszystko to nasze marzenia, które mogą się stać potężnym źródłem motywacji. Niektórzy z czasem rezygnują z nich. Zachowanie ich to podstawowa wartość, która świadczy o naszym człowieczeństwie. Randy Pausch w wieku 46 lat zrealizował większość ze swoich marzeń, i o tym jak je zrealizował jest też jego wykład. Bo pokazał słuchaczom to, co w życiu jest najważniejsze. I to, że czas bezpowrotnie płynie, że możemy łatwo stracić chwile, które się liczą. Pausch zwrócił uwagę wszystkich na to, aby nie zmarnowali swojego życia.
Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami.
Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami. Na nagraniu zamieszczonym na YouTube widać, że wielu studentów ocierało w tym momencie łzy. I tak ruszyła lawina.

O książce - To, co zwracało największą uwagę w przypadku książki Jeffreya Zaslowa, przynajmniej na początku, to wręcz niewiarygodna zaliczka w wysokości kilku milionów dolarów, ale autor od samego początku miał nadzieję, że zainteresowanie skupi się ostatecznie na słowach. Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia dumy autorskiej. Słowa, które zainspirowały "Ostatni Wykład" i które służyły za jego podstawę, padły z ust profesora wyższej uczelni. Profesorem, który mimowolnie zainspirował Zaslowa i niezliczone miliony innych ludzi, był Randy Pausch z Carnegie Mellon Univeristy, znany od lat jako najlepszy wykładowca na wydziale informatyki.

Randy Pausch, Jeff Zaslow "Ostatni wykład"; Wydawnictwo: Nowa Proza; 125 x 196 mm; Ilustracje: czarno-białe; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7534-052-5

KaHa

Więcej informacji o "Ostatnim wykładzie", które pojawiły sie na łamach PL. Jak doszło do współpracy Jeffereya Zaslowa z Randy Pauschem, jak układała się praca dziennikarza z wykładowcem itd.

"Kiedy coś spieprzysz, przeproś" - w PL o ostatnim wykładzie Pauscha (informacja tekstowa + link do filmu)

[*]

Tagi: Randy Pausch, Jefferey Zaslow, Ostatni wykład, książka, bestseller,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany