Krucha siłaczka

kruchoscporcelany_160Monika Sawicka postanowiła wydać raz jeszcze "Kruchość porcelany". I bardzo dobrze, bo przez czytelników właśnie ta powieść uważana jest za najlepszą w dorobku autorki. I bardzo dobrze, bo przy okazji wydania własnego debiutu, Sawicka wydaje trzynaście opowiadań innych debiutantów (to już druga akcja promująca nieznanych autorów; pierwsze tego typu teksty pojawiły się w poprzedniej książce pisarki - "Demi-Sec"). I bardzo dobrze, bo na napisanie nowego opowiadania i dołożenia do tej publikacji skusił się ten, który Monikę Sawicką dostrzegł już dawno temu - Janusz Leon Wiśniewski. I bardzo dobrze, bo krucha Monika jest jednocześnie wielką siłaczką. Zanużcie się w jej słowach.
czytaj więcej...

Chyba jestem... piękna

hormonnieszczescia_160Niestety, strumień był zbyt wartki, żebym mogła się o tym przekonać z całą pewnością. Tak czy owak moje odkrycie wprawiło mnie w doskonały nastrój i w żaden sposób nie mogłam ryczeć rozdzierająco, targając na sobie ubranie. O czym miała się przekonać Mirka - bohaterka "Hormonu nieszczęścia"? Oczywiście o tym, że jest piękna. No ale jak to Mirka - za łatwo i zbyt pięknie być nie może. Dzisiaj do poczytania macie fragment książki Danuty Noszczyńskiej. Proponuję znaleźć chwilkę, przeczytać, odetchnąć, odpocząć, pośmiać się. Wszystko to jest do zrobienia przy najnowszej powieści autorki.
czytaj więcej...

"Tak trudno znaleźć drogę w ciepły sen"

coma_160Słuchałam utworu "Leszek Żukowski", gdy dostrzegłam informację o kolejnym wydaniu "Comy". Kto nie wie, temu wyjaśniam - "Leszek..." to piosenka zespołu Coma, stąd może moje większe skupienie uwagi na tym tytule. "Coma" to również debiut Robina Cooka. A także film w reżyserii Michaela Crichtona (znany m.in. jeszcze dzięki "Trzynastemu Wojownikowi") - film ukazał się 30 lat temu (rok po pojawieniu się książki na rynku). Choć główne role odegrali tam Michael Douglas i Genevieve Bujold, to warto również zaznaczyć, że w "Śpiączce" zadebiutował Ed Harris.
czytaj więcej...

O wojnie Kaczora z Donaldem

czaswrzeszczacych_160Niby pływasz jak w wodzie, ale każdy ruch kosztuje więcej wysiłku. Jeśli człowiek nie ma wyboru, przywyka. Przestaje zwracać uwagę na ciągły opór i nie dziwi się własnemu zmęczeniu. Do momentu, aż na chwilę znajdzie się w wodzie lub choć tylko popatrzy, jak sobie radzą ci, którzy po prostu pływają. W czym pływasz? I gdzie pływasz? Według Rafała Ziemkiewicza w kisielu, i w Polsce. Autor twierdzi, że życie w naszym kraju to właśnie pływanie w basenie napełnionym kisielem. Jeśli chcecie poznać krajobraz po dwuletniej świętej wojnie między Kaczorem a Donaldem nakreślony bez litości, wbrew stadu i pod prąd, sięgnijcie po "Czas wrzeszczących staruszków".

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany