Dziś prawdziwych rycerzy już nie ma?

rycerz_160 Znacie współczesnych rycerzy? Dodam, że oczywiście takowi istnieją. I nie mam tu na myśli szarmanckich mężczyzn walczących o kobiece serce lub swój honor. Rycerze - z krwi i kości. Ja mam tę przyjemność, że jednego polskiego rycerza znam. Posługuje się starożytnymi technikami walki, ma miecz, zbroję, jeździ na pola walk. Niesamowicie interesująca pasja. Może właśnie dlatego zwróciłam uwagę na książkę Dariusza Piwowarczyka. Może tak, może nie. Pewne jest jedno - Iskry i Piwowarczyk przedstawiają "Słynnych rycerzy Europy" i to też jest.. niezwykle interesująca publikacja.
czytaj więcej...

Kroniki króla, czyli Hiszpania czasów Inkwizycji i... pikanterii

kronika_160Gdzie skupiają się główne wątki twórczości Gonzalo Torrente Ballestera, czyli humor, krytyka wszechwładnego kleru, związki patriotyzmu z erotyką i przede wszystkim element fantastyczny? "Kronika zadziwionego króla". Trudne pytanie? Okrutnie! 16 października będziemy mogli poznać treść powyższej publikacji. A sam autor? Niestety już nie żyje. J.M. Martínez Cachero nazwał go patriarchą literatury hiszpańskiej, a José Saramago powiedział: - Jeśli istnieje niebo, Torrente Ballester zasiada w nim po prawicy Cervantesa. Warto więc przeczytać powieść Ballestera i zastanowić się, czy fakt, że król zobaczy lub nie pępek królowej, może być wydarzeniem transcendentnym?
czytaj więcej...

Vertigo, vertigo

vertigo_160"American Vertigo" - książka wydana w zeszłym roku w USA i we Francji, która wywołała transatlantycką debatę na temat przyszłości Ameryki, jest już w Polsce. Publikacja zdaje sprawę z trwającej niemal rok podróży autora przez Stany Zjednoczone. Bernard-Henri Lévy, któremu własne publikacje przyniosły sławę i reputację "pisarza kontrowersyjnego", przemierzył 20 tysięcy kilometrów. I tak powstałoa "American Vertigo" - dojrzała refleksja filozofa połączona z okiem i piórem powieściopisarza.
czytaj więcej...

Wyprawa w najdalsze zakątki Kosmosu

kosmicznydom_160"Kosmiczny dom Larklight" to kolejny hit brytyjskiego wydawcy "Harry'ego Pottera". Tylko w samej Anglii sprzedano aż 45 tysięcy egzemplarzy. Powieść Philipa Reeve'a to pierwszy tom serii napisanej w nurcie steam punk, niezwykle popularnym na Zachodzie. Czym właściwie jest steam punk? To sciene-fiction umiejscowione w realiach XIX-wiecznych. Książkę opatrzył ilustracjami David Wyatt, który wcześniej pracował przy powieściach takich autorów, jak Tolkien, Pratchett, Pullman, Wynne-Jones i wielu innych najbardziej prestiżowych pisarzy.
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany