Co zrobisz jutro?

marias_160Javier Marias jest pisarzem tłumaczonym na wiele języków, zdobywcą wielu nagród i znanym w wielu krajach. W Polsce jego książki (nieliczne) wyszły na początku tego dziesięciolecia. Zatem u nas, owszem, nazwisko jest kojarzone, ale z pewnością większość czytelników nie jest pewna, z kim ma do czynienia. Przerazić wtedy może ich fakt, że Maris uważany jest za "jednego z najwybitniejszych współczesnych żyjących pisarzy świata" (jednak jak się okazuje, takim mianem określił go jeden krytyk). Mimo wszystko z pewnością nie zaszkodzi przeczytać "Twoją twarz jutro" i przekonać się na własnej skórze, czy Mariasa wywyższać, czy postawić w licznej grupie pisarzy dobrych lecz nie wybitnych.
czytaj więcej...

Magiczne drzewo odsłona druga

tajemnica_mostu_160Kiedy "Magiczne drzewo" zdobyło Emmy Award, cieszyła się cała Polska (jak zawsze spragniona międzynarodowych wyróżnień). A kiedy papierowa wersja zyskała tytuł Książki Roku 2009 (przyznanej przez IBBY), machina już była rozkręcona. Andrzej Maleszka stał się kojarzony w coraz szerszych kręgach. Jak to z bestsellerami bywa, nadszedł czas na nowe przygody znanych bohaterów. W ten oto sposób powstało "Magiczne drzewo. Tajemnica mostu".
czytaj więcej...

W pełni życia?

wbrew_naturze_160Na 18 listopada zaplanowana została premiera antologii "Wbrew naturze" (prapremiera miała miejsce podczas 14. Targów Książki w Krakowie), w której główną bohaterką jest starość. Tego dnia w Fundacji Sztuki Nowej "Znaczy się" (ul. Kościuszki 37, Kraków, godz. 18:00) o książce będą mówić: Iza Sowa, Marta Mizuro, Anna Janko, wydawca - Beata Rudzińska i Barbara Kaszkur-Niechwiej z Akademii Pełni Życia. Jeśli spotkanie będzie równie ciekawe jak opowiadania, z pewnością warto się tam udać. A póki co, zapraszam do przeczytania fragmentu "Pani Hedwig".
czytaj więcej...

Połkniesz haczyk?

llosa_jak_ryba_w_wodzie_160Prestiżowe nagrody literackie mają to do siebie, że... napędzają czytelników na książki. Tegoroczny Nobel dla Llosy nie był jednak wielkim zaskoczeniem i raczej nikt ze zdziwioną miną nie mówił: "Mario Vargas Llosa? Któż to taki?". Książki autora są popularne na całym świecie. Co by jednak nie mówić, Nobel to Nobel, napędzać i tak będzie. Czyżby dlatego na koniec miesiąca ukaże się autobiografia pisarza zatytułowana "Jak ryba w wodzie"? Autor, który mówi, że nigdy nie był grzecznym chłopcem, z pewnością przekona do tej publikacji wiele osób. Niekoniecznie tylko miłośników biografii.
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany